rolex replica watcheswear.com https://watcheswild.com mainreplica.com rolex replica fake rolex rolex replica rolex replica rolex replica www.leapreplica.com

Ciąża pozamaciczna – czy jest niebezpieczna?

Ciąża pozamaciczna, czyli ektopowa jest niepożądaną formą poczęcia, która nie rokuje szans na posiadanie zdrowego potomstwa. Większość takich ciąży kończy się poronieniem lub konieczna jest interwencja lekarza. Jeśli dojdzie do rozwoju ciąży pozamacicznej istnieje zagrożenie dla zdrowia, a nawet ryzyko zgonu ciężarnej. Z tego też powodu ważna jest obserwacja objawów, które mogą wskazywać na ciążę ektopową.

Czym jest ciążą pozamaciczna i jakie ma przyczyny?

Ciąża pozamaciczna jest stanem, w którym dochodzi do normalnego zapłodnienia. Komórka jajowa nie zagnieżdża się jednak w błonie śluzowej macicy, a w jajowodzie, jajniku, szyjce macicy czy nawet we wnętrzu macicy, jednak w bliźnie po cesarskim cięciu. Najczęściej ciąża ektopowa dotyczy jajowodów, w których może się umiejscowić w zasadzie na całej ich długości. Nieprawidłowe zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej nawet w 30-50% przypadków nie ma jednoznacznej przyczyny. Do ciąży pozamacicznej może dojść w przypadku zrostów i zgrubień na jajowodach, które są wywoływane endometriozą, stanami zapalnymi (np. przydatków) czy chorobami przenoszonymi drogą płciową np. chlamydiozą. Dochodzi wówczas do niedrożności jajowodów, a zapłodniona komórka nie ma możliwości dotarcia do macicy. Nieprawidłowemu zagnieżdżeniu się komórki jajowej sprzyja przerost śluzówki macicy, a także nieprawidłowa budowa anatomiczna macicy czy jajowodów.

Jakie są objawy ciąży ektopowej?

Ciąża pozamaciczna daje objawy takie same, jak zwykła, normalnie rozwijająca się ciąża. Mogą pojawiać się poranne mdłości, senność, wahania nastroju a na teście ciążowym pokażą się upragnione dwie kreski. Podczas badania HCG stężenie tego hormonu w krwi diagnozuje ciążę. Już w 5 tygodniu można jednak zaobserwować objawy, które powinny kobietę zaniepokoić – są to nasilające się bóle brzucha (często występujące po jednej stronie), przyśpieszone tętno, plamienia lub krwawienia z dróg rodnych, nadmierne osłabienie. W razie zaobserwowania niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Często ciąża pozamaciczna kończy się samoistnym poronieniem, jednak jeśli do tego nie dojdzie, zagrożenie dla zdrowia kobiety będzie rosło z każdym kolejnym dniem.

Jak diagnozuje się ciążę pozamaciczną?

Ciążę pozamaciczną zawsze diagnozuje lekarz ginekolog. Zazwyczaj wystarczy wykonanie badania USG dopochwowe – jeśli poziom HCG wskazuje na ciążę, natomiast w jamie macicy nie ma pęcherzyka, lekarz stwierdza ciążę pozamaciczną. Nie zawsze możliwe jest zlokalizowanie zapłodnionej komórki jajowej – w tym celu ginekolog może wykorzystać zabieg laparoskopii zwiadowczej, podczas którego wnętrze narządów rozrodczych jest obserwowane przez kamerkę. Niezwykle ważna jest szybka diagnostyka ciąży, która mimo iż jest nieprawidłowo zlokalizowana i nie doszło do samoistnego poronienia, może się cały czas rozwijać. Samoistne zahamowanie rozwoju ciąży ektopowej dotyczy około 60% przypadków.

Jakie zagrożenia dla kobiety są związane z ciążą pozamaciczną?

Ciąża pozamaciczna, która będzie się rozwijała w jajowodzie może doprowadzić nawet do pęknięcia narządu i krwotoku wewnętrznego. Wówczas w celu ratowania życia kobiety konieczne może okazać się całkowite usunięcie jajowodu. Lekarz może przepisać kobiecie preparat hamujący rozwój jaja płodowego, o ile ciąża pozamaciczna jest wcześnie zdiagnozowana i nie zagraża innymi powikłaniami. Jeśli ciążą pozamaciczna nie zostanie wydalona, zapłodnione jajo usuwa się z jajowodu w czasie zabiegu laparoskopowego, który pozostawia tylko niewielkie blizny na brzuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie