Seks po udarze: wątpliwości i obawy

Badania wykazały, że osoby, które przeszły udar, niechętnie rozmawiają na temat seksualności. Niemniej jednak we wszystkich nowoczesnych podejściach do rehabilitacji seks i seksualność są ważnym składnikiem jakości życia. Seks wpływa na zdrowie człowieka, jego poczucie siebie, satysfakcję z życia, co jest szczególnie ważne w okresie rekonwalescencji.

Seks po udarze

Udar może prowadzić do znacznych zmian zarówno w stanie fizycznym, jak i emocjonalnym. Takie zmiany mogą wpływać na obszary pożądania seksualnego, sprawności seksualnej i pewności siebie. Powrót do zdrowia po udarze to wyzwanie, szereg przeszkód i trudności, które należy przezwyciężyć. Niemniej jednak w tym okresie rehabilitacji i walki z chorobą można prowadzić zdrowe życie seksualne. Ponadto seks może stać się jednym z silników zapewniających szybszy powrót do normalnego życia.

Seks po udarze – wątpliwości i obawy

Czasami sama myśl o przywróceniu intymnej relacji z partnerką przeszkadza tym, którzy przeszli udar. Myśląc o seksie po udarze, dręczą lęki i wątpliwości. Do częstych powodów niepokoju należą myśli o impotencji, strach przed kolejnym udarem i nietrzymanie moczu. Dla partnerów osób, które przeszły udar mózgu, zwłaszcza, jeśli są opiekunami, temat ten jest również często źródłem dodatkowego stresu. Partnerzy przeważnie borykają się z problemem psychologicznym trudno im łączyć role opiekuna z rolą partnera seksualnego. Oczywiście życie intymne po udarze może być początkowo niezwykle trudne, ale trzeba pamiętać, że ogromna liczba par boryka się z trudnościami w sferze seksualnej, niezależnie od udaru. Konsekwencje choroby nie są powodem do ograniczania życia i rezygnacji z radości, jaką może przynieść miłość.

Zaburzenia seksualne po udarze

Z reguły udar nie jest przyczyną dysfunkcji seksualnych. Jeśli mężczyzna ma problemy z erekcją, kobieta z wilgocią pochwy lub orgazmem, to najprawdopodobniej są one związane z inną patologią, na przykład chorobami układu krążenia lub cukrzycą. Te problemy mogą być również skutkiem ubocznym leków, takich jak leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, depresji lub zaburzeń snu. Zamiast współżycia można najpierw spróbować masażu lub innej gry wstępnej. Podczas pieszczot komunikować się ze sobą, słowami lub gestami. Czas na seks na początku najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem. Oboje partnerzy będą w najlepszej formie i kiedy będą mieli czas na wspólne spędzenie czasu. Odpoczynek może również zwiększyć sprawność seksualną.

Seks po udarze – depresja

Niestety, około jedna trzecia osób, które przeszły udar, może doświadczyć depresji poudarowej, która może również wpływać na sferę seksualną. Depresja po udarze może zmniejszyć libido (energię seksualną i pożądanie).Typowe objawy depresji, takie jak utrata zainteresowania, zmęczenie i poczucie bezwartościowości, również negatywnie wpływają na chęć i zdolność uprawiania miłości. Niestety, leki stosowane w leczeniu depresji mogą same obniżać libido. Co się stanie, jeśli osoba, która przeżyła udar, doświadczy objawów depresji lub spadku pożądania seksualnego, w tym w związku z przyjmowanymi lekami? W takim przypadku zaleca się omówienie sytuacji z lekarzem. Możliwe jest znalezienie leku o mniejszych skutkach ubocznych.

Seks po udarze – afazja

Życie intymne to nie tylko akt seksualny. Ważną częścią seksualności jest komunikacja. W wyniku udaru mogą wystąpić różne zaburzenia mowy, które znacznie utrudniają komunikację, nawet na prostsze tematy niż seks. Jednak oprócz słów istnieją inne, niewerbalne sposoby wyrażania miłości: dotyk, gesty, uczucie. To także język seksualności. Jeśli przekazywanie uczuć i wrażeń za pomocą słów stało się trudne z powodu skutków udaru, ważne jest, aby dać sobie czas. Nie spieszyć się, dać czas sobie i swojemu partnerowi seksualnemu, a stopniowo przyzwyczai się do nowych sposobów wyrażania seksualności.

Seks po udarze – niedowład

Niestety po udarze często jedna strona ciała jest dotknięta niedowładem (paraliżem). Lub jedna strona ciała może być słabsza niż druga. W zależności od ciężkości niedowładu i narządów, które doznały niedowładu, preferowane pozycje podczas stosunku płciowego mogą ulec zmianie. Osoba, która przeżyła udar, może zauważyć, że jego ulubione pozycje seksualne stały się niewygodne. Na przykład, jeśli po udarze dojdzie do osłabienia obu ramion, mężczyzna nie będzie mógł uprawiać seksu w pozycji mężczyzny na górze. Jeśli próbuje się nowych pozycji, pomocne mogą być poduszki. Ważne jest, aby szukać, poprzez eksperymentowanie aż znajdzie się pozycję, która będzie wygodna zarówno dla tej osoby, jak i dla partnerki seksualnej.

Seks po udarze – nawracający udar

Jeśli chodzi o powrót do seksu, większość osób po udarze i opiekunów obawia się, że seks doprowadzi do kolejnego udaru. Uważa się jednak, że prawdopodobieństwo, że seks zwiększa ryzyko drugiego udaru, jest znikome. Obciążenie serca podczas stosunku płciowego jest w przybliżeniu równe obciążeniu, które występuje, gdy trzeba wejść po schodach jeden lub dwa piętra.

Seks po udarze – erekcja

Ilość energii potrzebnej do seksu jest mniej więcej taka sama, jak energia potrzebna do przejścia jednego lub dwóch kondygnacji schodów po udarze. Trudności z erekcją mogą wskazywać na inne problemy zdrowotne. Lekarz zasugeruje sposoby leczenia problemów z erekcją. W żadnym wypadku nie należy przerywać przyjmowania leków przeciw nadciśnieniu na rzecz przyjmowania leków wpływających na erekcję. Współczesna medycyna ma inne możliwości rozwiązania tego problemu. Jedno z badań wykazało, że 80% mężczyzn, którzy zgłosili zaburzenia erekcji po udarze, wyzdrowiało samoistnie po kilku miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie